Військово-технологічний спорт — новий напрямок, який уже встиг здобути визнання як неолімпійський вид спорту. За ним стоять великі амбіції, професійний підхід і сучасні методи підготовки спортсменів.
Під час Всеукраїнського турніру з військово-технологічного спорту, який відбувся 29 березня, інформаційний портал SportBusiness.Media поспілкувався з президентом Федерації військово-технологічного спорту Артуром Булигіним, щоб дізнатися більше про цей спорт та його перспективи. В ексклюзивному інтерв’ю він розповів про перший турнір на всеукраїнському рівні, виклики під час організації змагань, плани Федерації щодо розвитку цього виду спорту в Україні та за її межами та багато іншого.
Вже завтра, 17 квітня, Артур Булигін стане спікером зустрічі Sport&Business Club, присвяченої технологічному та комерційному потенціалу спорту.
– Розкажіть детальніше про Всеукраїнський турнір з військово-технологічного спорту. Скільки учасників бере участь і з яких регіонів?
– Сьогодні в межах турніру проходять змагання у чотирьох дисциплінах. Перша дисципліна — це перегони FPV-дронів з додатковим навантаженням, що імітує бойове. У цій дисципліні беруть участь 29 команд, загалом 74 пілоти.
Друга дисципліна — це скиди на влучність «Бомбер». Учасники скидають умовний боєприпас з висоти 20–30 метрів і намагаються влучити у визначену ціль. У цій категорії змагаються 10 учасників.
Третя дисципліна — НРК (наземні роботизовані комплекси), де змагаються 12 учасників.
Четверта дисципліна — лазертаг. Тут зареєстровано 20 учасників, які поділені на чотири команди по п’ять осіб. Ця дисципліна відпрацьовує піхоту з використанням сучасних технологій для тренувань. Лазер реагує на влучання, і якщо тебе умовно “вбили”, твоє обладнання вимикається, і ти більше не можеш стріляти. Це кращий метод для тренувань, аніж страйкбол, оскільки лазертаг працює на відстані до 200 метрів, і до того ж систему неможливо обдурити. Якщо в тебе влучили, обладнання вимикається, і система реагує на це.


– Які особливості сьогоднішнього турніру? Чого не було, наприклад, на попередніх?
– Сьогодні ми проводимо турнір вперше в такому форматі. Починали ми з перегонів на FPV-дронах, але наша мета — проводити змагання в чотирьох напрямках: на землі, у повітрі, у воді та у кіберпросторі. Сьогодні ми вперше організовуємо змагання в трьох нових дисциплінах: наземні роботизовані комплекси, «Бомбер» і лазертаг. Наразі ці дисципліни в процесі тестування, а надалі ми відпрацюємо ці напрямки і будемо проводити їх ще краще.
– Наскільки складно організувати турнір в нинішніх умовах?
– Основний виклик — це безпека. Ми до останнього моменту тримаємо локацію в таємниці, усіх учасників ретельно верифікуємо, збираємо документи. Ми максимально намагаємось зробити, щоб локація залишалась невідомою до останнього, і тільки перед самою подією ми повідомляємо місце. Цього разу ми навіть зібрали учасників в окремому місті, посадили їх в автобуси і привезли сюди. Це питання логістики і додаткові витрати.

– В турнірі беруть участь як військові та цивільні. Цікаво, як відбувається відбір і підготовка цивільних?
– Наші учасники — це військові, виробники та льотні школи. Цивільні здебільшого — це представники компаній-виробників. Виробники — це критична інфраструктура, і всі ці люди мають досвід і вміють літати. Також є льотні школи, інструктори, які навчають військовослужбовців. У нас є база, оскільки ми вже працюємо в цьому напрямку кілька років, і всіх знаємо, тому можемо запрошувати особисто. Військових запрошує Міністерство оборони України, а компанія Brave1 допомагає залучати виробників.
– Нещодавно Міністерство молоді та спорту визнало військово-технологічний спорт як неолімпійський вид спорту. Як це вплинуло на діяльність федерації?
– Визнання цього виду спорту відкриває для нас багато нових можливостей. По-перше, ми можемо розробляти програми і впроваджувати військово-технологічний спорт у дитячо-юнацькі школи, щоб готувати молодь з дитинства. Ми не готуємо людей для війни, але цей вид спорту може стати гарним хобі, і дрони можуть використовуватись і в мирному житті.
Ми плануємо провести змагання по всій території України. Наразі у нас є 14 відокремлених підрозділів, і в планах — ще відкриття, тому що регіони зацікавлені.
Це також можливість для спортсменів отримати звання заслужених майстрів спорту. Також ми працюємо над відкриттям міжнародної федерації та плануємо у цьому році провести перший чемпіонат світу з військово-технологічного спорту. І до речі, Україна — перша країна в світі, яка визнала цей напрямок як вид спорту.
– Як Федерація взаємодіє з іншими державними або громадськими організаціями? Взагалі, як залучаєте партнерів?
– Ми — громадська організація, і ми відкриті до співпраці. Крім того, ми тісно співпрацюємо з державними органами. Перший меморандум, який ми підписали ще у 2023 році, був з Міністерством молоді та спорту. У 2024 році ми підписали меморандум з Міністерством оборони України. Це дозволило нам зареєструвати військово-технологічний спорт як військово-прикладний, адже для цього потрібен був договір з військовими та спільний календар. Ми підписали цей календар з Міноборони і виконали всі умови. Тепер, після визнання, вони нам допомагають, щоб документально все було правильно оформлено, та щоб ми могли реалізовувати проекти. До того ж, у нас з’являться можливості отримувати кошти на проведення змагань.
Також ми співпрацюємо з іншими організаціями та асоціаціями. Наприклад, нещодавно ми підписали меморандум про співпрацю з профспілкою військовослужбовців-спортсменів. Ще одним важливим партнером є компанія «Генерал Черешня», виробники дронів. Вони надають нам спонсорську та технологічну підтримку. У таких напрямках ми й рухаємось і розвиваємо партнерства.

– Які перспективи розвитку військово-технологічно спорту після війни?
– Я впевнений, що цей спорт стане ще більш популярним. У нас буде ще більше можливостей проводити змагання на різних майданчиках. Ми хочемо організовувати онлайн-трансляції змагань. Також я планую створити окремий розділ з командами, які складатимуться з дронів різних типів і розмірів — наземних, повітряних і водних. І все це буде супроводжуватися онлайн-трансляцією та екшеном. Це буде дуже цікаво для молоді.
Я вірю, що цей вид спорту має потужне майбутнє. Якщо згадати, як з’являються такі види спорту, як військово-прикладні, то деякі дисципліни, які зараз присутні на Олімпійських іграх, наприклад, метання спису, стрільба з лука чи кульова стрільба — все це колись використовувалося у воєнних цілях. Зараз ми живемо в епоху технологічної війни, і Україна є технологічною державою. Тому цей напрямок буде розвиватися не лише в Україні, але й в усьому світі. Мені особисто дуже приємно, що наша команда змогла довести важливість цього виду спорту.
– На Вашу думку, чи може військово-технологічний спорт колись бути включеним в Олімпійські ігри?
– Я не мислю в такому форматі, тому що для мене це не має великого значення — чи буде це олімпійський вид спорту, чи ні. Я не вважаю, що олімпійський статус робить спорт кращим чи важливішим. Значно важливіше, скільки людей залучені до цього спорту.
Наприклад, Формула-1 — це не олімпійський вид спорту, але ми бачимо, скільки грошей вкладають спонсори і наскільки цей спорт цікавий глядачам. Для прикладу також можна навести змішані бойові мистецтва — такі промоушени, як UFC, які теж не є олімпійськими. І навпаки, якщо подивитися на професійний футбол, представлений на Олімпіаді, то там не виставляють основні команди, а лише молодіжні або другорядні. Тому для мене олімпійський статус не є визначальним.
– І останнє запитання. Які плани має Федерація на найближчий час?
– У нас заплановані змагання: у квітні — в Кропивницькому, у травні — в Київській області, у червні — в Києві. У липні проведемо чемпіонат України у Львові, а в жовтні плануємо організувати перші міжнародні змагання. Це наші основні плани на цей рік. Також плануємо зареєструвати Міжнародну Федерацію, попрацювати над структурою, додати нові правила та розділи.

Автор: Каріна Пивовар