Михайло Золотарь — CEO, засновник та власник Sky Group, підприємець, який будує бізнеси навіть у найскладніші часи, а його досягнення вже навіть привернули увагу Forbes. Сьогодні його група компаній об’єднує шість бізнесів, які охоплюють різні сфери: від оренди нерухомості та кавового виробництва до створення колекційних фігурок, друку принтів на одязі та SMM-агенції.
Як починався його шлях у бізнесі, що мотивує його на нові проєкти, і яку роль спорт відіграє в розвитку Sky Group? Про це та багато іншого Михайло Золотарь розповів в ексклюзивному інтерв’ю для SportBusiness Media.
– Михайле, як ви взагалі прийшли в бізнес? Ідея одразу після університету займатись власною справою була усвідомленою, ви одразу розуміли, що хочете створювати свої проєкти?
– Свій бізнес я почав будувати ще коли був студентом. Все почалося з організації вечірок та концертів на першому курсі. З часом я продовжував розвивати свою діяльність, і згодом це привело до відкриття закладів: клубів, барів, ресторанів, кафе.
Скажу так: бізнесменами не стають, а ними народжуються. Я все життя хотів будувати свій бізнес та щось створювати.
– Сьогодні Sky Group об’єднує одразу кілька напрямків – від кавового виробництва до SMM-агентства. Що вас найбільше драйвить у бізнесі: творчість, управління, чи, можливо, пошук нових ідей?
– На сьогоднішній день Sky Group має шість бізнесів. Зараз ми закрили кав’ярні, але займаємось обсмажкою кави — ми її обсмажуємо, продаємо по Україні, а також маємо контракти з великими офісами, яким відгружаємо каву разом з обладнанням.

Бізнес драйвить, особливо на етапі створення, коли розробляєш нову ідею, будуєш і виробляєш щось цікаве. Потім вже коли бізнес налагоджений, передаєш його в управління CEO компанії, якого наймаєш, і намагаєшся створювати щось нове.
– Який із ваших бізнесів став для вас найбільш неочікуваним у плані успіху чи складності? Що вас здивувало?
– Найбільш неочікуваним став Sky Hobby. Спочатку я почав цей проєкт як хобі, оскільки люблю збирати олов’яні фігурки. Я навіть не міг уявити, що цей бізнес за рік досягне рівня, коли про нього почне писати Forbes. Коли я його створював, я думав, що це буде просто маленьке захоплення — подивимося, пограємося, і все. Але зараз цей бізнес дуже популярний, і ми навіть будуємо двоповерховий магазин для нього.
– Як змінився ваш погляд на підприємництво за останні два роки? Чи були моменти, коли ви сумнівалися у виборі цього шляху?
– Сумніватися — ні. В деяких напрямках були сумніви за ці два роки, але в мене є флагманська компанія Sky Rent, яка займається нерухомістю. На сьогоднішній день вона є своєрідною страхувальною компанією, яка дозволяє нам переживати всі кризи, навіть під час пандемії та війни. Були періоди, коли стало складно з тим же Sky Hobby та Sky Creativity Hub, коли не йшли замовлення, але це були дуже короткі періоди.

З того, що я бачу, найбільше складнощів виникає саме через людей. В Sky Rent команда маленька, всього 3-4 людини. Там робота не така складна: здали приміщення, а далі спілкуєшся з орендарем. А от у виробництві, де працює більша команда, людський фактор дає більше складнощів. З одного боку, це ускладнює роботу, а з іншого — завдяки людям, бізнес працює. В оренді ж, порівняно з виробництвом, складність набагато менша, і результат у десятки разів більший.
– Ваша історія – це про можливості навіть у найважчі часи. Які три головні принципи ви винесли для себе як підприємець?
– Перше — треба завжди робити, а не лише думати і розповідати. Прийшла ідея і потрібно спробувати піде чи не піде. Якщо не спробуєш, то не будеш знати, вийде чи ні. Тому, в першу чергу, я завжди хочу робити, спробувати, перевірити чи вийде. І важливо також цього не боятися.
Друге — це завжди рахувати. Потрібно рахувати скільки це коштує, скільки на цьому можна заробити і чи вигідна ця фінансова модель. Тому що, якщо зробити не порахувавши, то з ймовірністю 90% нічого не вийде.
І третє — вміти відпочивати. Якщо не відпочивати, то можна з`їхати з глузду.

– Forbes писав про вас як про підприємця, який запустив бізнес під час війни. Чи відчуваєте ви відповідальність як лідер і приклад для інших?
– Коли почалась повномасштабна війна, я зрозумів, що в 2014 році я не надав цьому такого значення, якого слід було б надати. Це моя велика помилка. А в 2022 році було розуміння, що на сьогоднішній день країна тримається за рахунок людей. Ми, як громадяни цієї країни, повинні робити так, щоб вона розвивалась і давала результат.
Те, що я роблю, і про це розповідають та пишуть, це не лише про відповідальність, а й про стимул для інших. Добрий стимул, що всі все можуть, якщо захочуть, і разом ми зможемо щось побудувати. Це надзвичайно важливо сьогодні і для майбутнього нашої країни.

– Sky Hobby створює колекційні фігурки українських військових та політичних діячів. Як народилася ця ідея, і чому ви вирішили, що вона буде успішною?
– На сьогодні ми виготовляємо не лише фігурки військових, а й запускаємо нову колекцію працівників важливої інфраструктури України. Це пожежники, поліцейські, лікарі, працівники залізниці, ДСНС і ДТЕК. Ідея ця народилася з мого дитячого хобі. Я колекціоную олов’яні фігурки з усього світу ще з п’яти років. У моїй колекції були вікінги, самураї різних епох та країн, але я помітив, що українських фігурок, окрім козаків, майже немає.
Я зрозумів, що ця ніша відкрита, її ніхто не робить і чому б не спробувати. Так ми запустили фігурки військових, потім діячів, співробітників критичних інфраструктур. Ідея Sky Hobby — це більше про Україну. Але з часом ми придбали ліцензії та почали створювати колекційні фігурки не тільки військових, а й героїв з інших країн. Тому зараз проєкт стає вже міжнародним.
– Як ви оцінюєте попит на ваші продукти на світовому ринку? Чи є плани виходу на закордонні ринки?
– В Україні наші фігурки користуються великим попитом, особливо часто замовляють індивідуальні фігурки. Люди часто замовляють фігурки себе, друзів або вигаданих персонажів, що стає популярним подарунком на день народження.

Щодо міжнародного ринку, наші фігурки українських військових активно замовляють у Канаду, США, Велику Британію та Ізраїль через соціальні мережі та наш сайт. І вже через декілька місяців ми відкриємо великий магазин на Etsy, щоб продавати фігурки по всьому світу. У нашому асортименті будуть військова тематика, міфічні істоти, а також фігурки на українську та міжнародну тематики.
– Що для вас означає успіх? Це фінансові показники, вплив на суспільство, чи щось інше?
– Гроші — це важливо, але з часом вони не приносять вже того задоволення. Люди намагаються отримати владу, потім визнання.
Я поки що не зрозумів, що мені потрібно. Я просто хочу робити те, що приносить мені задоволення. Це може бути посмішка людини, яка купила нашу фігурку і написала нам у соцмережах, що їй дуже подобається. Це, коли мені кажуть, що у мене смачна кава.
Гроші, безперечно, важливі, але цього недостатньо. Потрібна емоція радості та щастя, а також розуміння того, що те, що ти робиш для людей, їм подобається, є важливим та необхідним для них.
– Чи є у вас особистий інтерес до спорту, який міг би вплинути на майбутні проєкти SkyGroup? За який клуб вболіваєте, та чи є у вас улюблені спортсмени?
– Я фанат футболу вже понад 30 років. Я вболіваю все життя лише за одну команду, це київське «Динамо», і буду вболівати, що б не сталося. Також є ще кілька українських клубів, за розвитком яких мені цікаво стежити, але серце належить тільки «Динамо».

Щодо моїх компаній, то на сьогоднішній день ми почали виробляти футбольні фігурки українських клубів, але поки що вони не персоналізовані. Ми хочемо спробувати співпрацювати з клубами УПЛ і не тільки, і робити їм фігурки вже персоналізовані під їхніх футболістів. Я над цим зараз працюю, і це для мене дуже важливо.
Ще ми готуємо спортивну каву. Це кава з меншим вмістом кофеїну, щоб людина могла випити каву і займатися спортом. Кава надаватиме енергію, але не так, як енергетики з консервантами. Це натуральний продукт, який не буде погано впливати на серце. Його ми будемо презентувати за 1-2 місяці.
Це буде більше про спорт і футбол, і були ідеї як «Sky кава — футбольна кава». Зараз працюємо над тим, як вона буде виглядати. Плануємо випустити три-чотири види кави в маленьких пачках, які хочемо презентувати спорту.
Також нашим компаніям цікаво в майбутньому бути спонсором спортивних YouTube-шоу чи футбольних клубів. Заходити як вже повноцінний спонсор на футболки, чи ще кудись.
– На зустрічі Sport&Business Club та Win Win Club в лютому були показані фігурки футболістів в формах клубів УПЛ. Чи можуть спортивні події та особистості стати джерелом натхнення для нових продуктів Sky Hobby?
– Так, звичайно. Ми можемо створювати щось цікаве для будь-яких видів спорту, і готові брати участь у розвитку спорту. Це можуть бути фігурки спортсменів, наприклад, олімпійських чемпіонів, боксерів, атлетів. Крім того, ми можемо розробляти маркетингові стратегії через нашу SMM-агенцію та створювати спеціалізовану каву під їхні бренди. Всі мої компанії готові виробляти щось цікаве, що може приносити дохід і самому спорту.
– Як, на вашу думку, бізнес може підтримувати розвиток спорту в Україні, особливо в умовах війни?
– На сьогодні спорту потрібна популяризація та фінанси. Бізнес може підтримувати ці два напрямки. У нас не дуже розвинена сувенірна продукція. Мають бути не тільки футболки, а й, наприклад, браслети чи інші аксесуари. Потрібно більше популяризації, щоб було більше сувенірної продукції для спорту.

Крім того, важлива маркетингова підтримка та колаборації. Бізнес може заходити у спорт як спонсор, підписувати контракти зі спортсменами, які рекламуватимуть бренд, а компанія за це сплачуватиме кошти. Це win-win: бізнес платить за свою впізнаваність, а спортсмен заробляє, і може вкладати в свій розвиток.
– Якби ви могли повернутись у минуле і дати собі пораду перед стартом Sky Group, що б це було?
– Напевно, ніякої. Тому що все, що було тоді, зробило мене тим, ким я є зараз, і завдяки цьому досвіду я зараз можу далі будувати свої бізнеси.

Раніше на SportBusiness.Media вийшло ексклюзивне інтерв’ю з президентом Асоціації футзалу України Сергій Владико.