Олімпійські ігри – найбільша спортивна подія в світі, увага до якої прикута в кожній країні світу. Цьогоріч літня Олімпіада відбудеться в Парижі, а церемонія відкриття призначена на 26 липня.
Маркетинг таких подій це надскладний процес, в якому задіяні тисячі людей. Підготовка до Олімпійських ігор розпочинається одразу з оголошенням міста, яке прийматиме змагання. Наприклад, у 2021 році місцем проведення літньої Олімпіади 2032 (!) року було обрано Брисбен (Австралія), а 23-24 липня цього року на сесії Міжнародного олімпійського комітету буде оголошено місто та країну, де відбудеться зимова Олімпіада 2030 року.
В першій частині ми розповідали про структуру доходів та витрат МОК, а в цій статті опишемо ключові партнерства Міжнародного олімпійського комітету.
Олімпійські партнерства – це угоди між МОК та корпораціями, за якими корпорації отримують права на визначені інтелектуальну власність та маркетингові можливості, в обмін на фінансову підтримку та використання товарів чи послуг. Партнерства в кожній товарній категорії тут є ексклюзивними.
Програма Олімпійського партнерства (ТОР) діє протягом чотирьох років та має тенденцію до розширення. В структурі загального доходу МОК внески від спонсорів за цією програмою становлять 30%.
У XXI сторіччі кількість партнерів МОК виросла з 11 у 2001-2004 рр. до 15 активних партнерів зараз. У 2017-2021 рр. дохід від співпраці зі спонсорами становив 2,295 млрд. доларів. Порівняно з 2013-2016 рр. було зафіксовано зростання на 129%, і це враховуючи відсутність глядачів на трибунах в Токіо через ковід.
Партнерами Міжнародного олімпійського комітету є:
AB InBev – найбільший в світі виробник пива та один з найбільших виробників безалкогольних напоїв. Компанія оперує понад 600 брендами у 150 країнах. В рамках Олімпійських ігор буде просуватись безалкогольне пиво Corona Cero.
Airbnb – партнер з розміщення та надання ексклюзивних вражень. У 2019 році компанія сплатила 500 млн. доларів за 9-річний контракт, а ключовою частиною спонсорства є запуск Airbnb Olympian Experience, де мандрівникам надано можливість тренуватися з елітними спортсменами або досліджувати місто з ними.
Alibaba – китайська компанія сприяє цифровій трансформації Олімпійських ігор, зокрема надає хмарну інфраструктуру, комерційні продукти для торгівлі. Також Alibaba покращує глядацький досвід, розробляючи гіди, системи обліку та безпеки.
Allianz – одна з найбільших страхових компаній світу, страховий партнер Олімпійських ігор.
Atos – IT-партнер, з 1992 року розробляє інформаційний супровід Олімпійських ігор. Управління акредитаціями, обліком спортсменів, портал для волонтерів, розклад змагань та відображення результатів наживо на сайті та у додатку Олімпійських ігор – все це парафія Atos.
Bridgestone – найбільший світовий виробник шин та резини. Надає власну продукцію та підтримує соціальні програми Міжнародного олімпійського комітету.
Coca Cola/Mengniu – американська компанія представлена на ОІ з 1928 року. У 2019 році Coca Cola підписала контракт з китайською Mengniu, яка є виробником молочних продуктів. З того часу бренди виступають разом в категорії “безалкогольні напої”.
Deloitte – надає експертизу в управлінні та бізнес-консалтингу, зокрема щодо покращення вболівальницького досвіду та цифрових трансформацій. Також Deloitte сприятиме вирішенню завдань, визначених Olympic Agenda 2020+5, та пов’язаних з корпоративним управлінням, стратегією, сталим розвитком, різноманітністю, справедливістю, підтримкою спортсменів та добробутом.
Intel – ексклюзивний партнер в інноваційних технологіях, таких як використання 5G-зв’язку, платформ доповненої реальності, 3D та 360-градусних панорам. Крім того, Intel надає можливість використання систем штучного інтелекту, платформ для аналітики результатів спортсменів, дронів та власних процесорів.
Omega – компанія-виробник годинників виступає офіційним хронометристом Олімпійських ігор з 1932 року. Крім безпосередньо обліку часу, компанія екіпірує спортсменів спеціальними датчиками, які передають інформацію про швидкість в режимі live.
Panasonic – постачає аудіо, відео та телевізійне обладнання, екрани на стадіони для суддів, камери для зйомки тощо.
Procter & Gamble – виробник товарів для здоров’я та гігієни, серед яких такі бренди як Always, Tide, Blend-a-med, Gillette, Old Spice, Venus, Oral-B, Head & Shoulders тощо.
Samsung – партнер в категорії “безпровідне комунікаційне обладнання”. Надає комп’ютери, ноутбуки, планшети та офісну техніку, а також обладнання для комутації. Спеціально для Олімпіади Samsung представив версію свого флагманського смартфону Samsung Galaxy Z Flip 6 Olympic edition.
Toyota – найбільший виробник автомобілів приєднався до пулу партнерів Міжнародного олімпійського комітету у 2015 році. Транспортний партнер Олімпіади надає організаційним комітетам рішення для більш ефективної та безпечної мобільності, в тому числі для міського транспорту. І, звичайно, транспортні засоби.
Visa – партнер в категорії “платіжні системи” надає можливість розрахунку в усіх точках в місцях проведення Олімпійських ігор, а також безпечні системи проведення транзакцій та обліку платежів.
Також всередині Олімпійських ігор є програма внутрішнього спонсорства, якою керують місцеві організаційні комітети. Кошти, отримані за цією програмою, спрямовуються на операційну діяльність місцевих оргкомітетів, планування та проведення Олімпійських ігор, НОК країни-господаря та олімпійську збірну країни-господаря.
Локальні спонсори отримують маркетингові права виключно в країні (або території), де проводяться Олімпійські ігри.
В третій частині ми розкажемо про партнерства, пов’язані з трансляціями Олімпійських ігор.