Як влаштований маркетинг на Олімпійських іграх. Частина 1: звідки та куди йдуть гроші?

Розпочинаємо цикл статей про фінансову складову Олімпіади

Олімпійські ігри – найбільша спортивна подія в світі, увага до якої прикута в кожній країні світу. Цьогоріч літня Олімпіада відбудеться в Парижі, а церемонія відкриття призначена на 26 липня.

Маркетинг таких подій це надскладний процес, в якому задіяні тисячі людей. Підготовка до Олімпійських ігор розпочинається одразу з оголошенням міста, яке прийматиме змагання. Наприклад, у 2021 році місцем проведення літньої Олімпіади 2032 (!) року було обрано Брисбен (Австралія), а 23-24 липня цього року на сесії Міжнародного олімпійського комітету буде оголошено місто та країну, де відбудеться зимова Олімпіада 2030 року.

Втім, ми вирішили зробити аналіз маркетингової сторони Олімпійських ігор, та розповісти про ключові показники змагань.

Головна мета олімпійських маркетингових програм – отримати прибуток, який надалі розподілятиметься по всьому олімпійському руху (оргкомітет ОІ, Національні олімпійські комітети, континентальні асоціації, міжнародні федерації) та для надання фінансової підтримки спорту в країнах, що розвиваються.

Дохід генерується двома структурами:

  • Міжнародним олімпійським комітетом (МОК) – це програма Олімпійського Партнерства (TOP), права на трансляції, програми ліцензування та певні категорійні партнерства
  • місцевим організаційним комітетом – сюди входить продаж квитків, сувенірна продукція, а також локальні спонсорства та партнерства

В той же час, МОК надає авансову допомогу на проведення ігор – приведення до ладу інфраструктурних об’єктів, навчання персоналу, заходи забезпечення безпеки, промоушн, боротьбу з допінгом тощо. 

Наприклад, на іграх в Ріо у 2016 році така допомога склала 1,53 млрд. доларів, на ОІ-2020 в Токіо – 1,89 млрд. доларів. На зимові Олімпійські ігри ця сума менше: у 2018 році вона склала 887 млн. доларів, а у 2022 році – 970 млн. доларів.

Внесок МОК у проведення Олімпіади в Парижі цьогоріч складає близько 1,7 млрд. доларів.

Загальний дохід Міжнародного олімпійського комітету за цикл 2017-2021 рр., включаючи зимову Олімпіаду 2018 року та літні ОІ 2021 року, склав 7,6 млрд. доларів. З них 61% – медіа-права та права на трансляції, 30% – програма Олімпійського партнерства (це ключові спонсори МОК та Олімпійських ігор, про яких ми розкажемо в другій частині), 5% та 4% – інші права та інший дохід відповідно.

Лише 10% від доходу МОК залишає у себе на розвиток спорту та операційну діяльність. Інші 90% розподіляються на такі напрямки:

  • підтримка Національних олімпійських комітетів
  • підтримка та просування міжнародних федерацій
  • фінансування Фонду Олімпійської солідарності
  • фінансування організаційних комітетів Олімпійських ігор
  • інші олімпійські та спортивні організації, які сприяють розвитку спорту
  • діяльність, проекти та програми МОК, спрямовані на підтримку та проведення Ігор, а також олімпійського руху

У 2021-2024 рр. бюджет Фонду Олімпійської солідарності зріс на 16%, у порівнянні з 2017-2020 рр., та склав 590 млн. доларів. Загальний бюджет на програми підтримки атлетів зріс на 25% за той же період.

Олімпійський рух генерує дохід за допомогою кількох напрямків. Зокрема, МОК керує трансляційними партнерствами, програмою Олімпійського партнерства (ТОР), програмами ліцензування та постачанням екіпірування. Крім того, НОКи, організаційний комітет та міжнародні федерації отримують дохід за допомогою власних комерційних програм.

Загальний дохід Міжнародного олімпійського комітету, отриманий від партнерства з телебаченням та ключовими спонсорами Олімпійських ігор в рамках програми Олімпійського партнерства:

Локальні організаційні комітети також генерують значний дохід:

Але не слід забувати, що крім цього проведення Олімпійських ігор має вплив на місцеву економіку, довгострокову туристичну привабливість, створює нові робочі місця та нові спортивні об’єкти, які будуть експлуатуватись протягом багатьох років.

Успіх програми Олімпійського партнерства та збільшення доходів від трансляцій дозволили МОК надавати більшу підтримку Національним олімпійським комітетам. Значна додаткова непряма фінансова підтримка надається НОКам, наприклад, через побудову Олімпійського селища для спортсменів та надання грантів на подорожі на Олімпійські ігри.

НОКи отримують фінансову підтримку для підготовки та розвитку олімпійських команд, олімпійських спортсменів і кандидатів на Олімпіаду. МОК розподіляє доходи від програми Олімпійського партнерства між всіма НОКами світу.

Доходи від продажу прав на трансляції спрямовуються у Фонд Олімпійської солідарності, через який розподіляються між Національними олімпійськими комітетами. Цей Фонд допомагає НОКам і континентальним асоціаціям у їхніх зусиллях щодо розвитку спорту через спеціальні програми, розроблені відповідно до їхніх конкретних потреб і пріоритетів.

Також МОК надає підтримку міжнародним федераціям, яка може бути спрямована на підтримку розвитку спорту на всіх рівнях.

В другій частині ми розкажемо про програму Олімпійського партнерства та компанії, які є ключовими спонсорами Міжнародного олімпійського комітету.

Андрій БАСЕВИЧ

Андрій БАСЕВИЧ

COO, Sport&Business Club Україна

Total
0
Shares
Prev
FourFourTwo поставив Англію на останнє місце рейтингу чвертьфіналістів Євро-2024

FourFourTwo поставив Англію на останнє місце рейтингу чвертьфіналістів Євро-2024

І це британське ЗМІ!

Next
Шахтар та UKRNAFTA уклали договір про співпрацю 

Шахтар та UKRNAFTA уклали договір про співпрацю 

Лідер нафтової галузі України буде новим паливним партнером клубу

Вам також може сподобатись