Ще донедавна новий турнір FIFA Клубний чемпіонат світу-2025 багато хто критикував: мовляв, це просто серія товариських матчів перед стартом сезону, де топ-клуби навіть не випускатимуть основних гравців. Але FIFA одним-єдиним оголошенням розвіяла всі ці сумніви.
Adidas презентував офіційний м’яч для Клубного чемпіонату світу 2025 року
Під час засідання Ради FIFA було заявлено, що призовий фонд турніру складе рекордні 1 мільярд доларів. Це робить Клубний чемпіонат світу найприбутковішим клубним турніром в історії футболу, суттєво обійшовши навіть ЧС-2022 в Катарі, де розігрували $440 мільйонів.
Як розподілять мільярд?

Поки FIFA офіційно не повідомила, як саме розподілять кошти між учасниками, перемовини з Європейською асоціацією клубів (ECA) тривають. Та якщо орієнтуватися на схему катарського мундіалю, переможець Клубного ЧС може розраховувати на близько $95 мільйонів, фіналіст – приблизно $68 мільйонів, а навіть ті клуби, що вилетять на груповому етапі, можуть отримати до $20 мільйонів. Очікується, що європейські клуби отримають ще більші суми порівняно з командами інших континентів.
ФІФА та Coca-Cola вирішили суперечку щодо спонсорства Клубного чемпіонату світу
Всього бюджет турніру складає близько $2 мільярдів, і левову частку FIFA отримала завдяки масштабній угоді з платформою DAZN. Примітно, що FIFA заявила, що не залишить собі ані цента, а також перерахує солідарні виплати клубам, які не братимуть участі у турнірі.
Фінансовий прорив для клубів

Провідним європейським клубам передсезонні тури зазвичай приносять $10-20 мільйонів. Гонорари за матч можуть сягати понад $2 мільйони, окрім доходів від спонсорських угод, продажу атрибутики та іншого. Але навіть без цих надходжень призові на Клубному ЧС перекривають усі літні турне, роблячи участь у ньому фінансово вкрай вигідною.
Переможець Клубного чемпіонату світу з футболу отримає солідні гроші
Більше того, такі гроші можуть суттєво допомогти клубам дотримуватися вимог фінансового fair play. Частина призових залежно від контрактів може піти гравцям, але левова частка залишиться клубам, відкриваючи можливості для трансферів і збільшення переваги над конкурентами.
Питання справедливості
Звісно, не обійшлося без суперечок. Включення до складу учасників господарів – Інтер Маямі – викликало невдоволення серед вболівальників MLS, адже вони отримали місце за перемогу в регулярному чемпіонаті (Supporters’ Shield), а не за підсумками плей-оф. В Європі ж діє правило максимум двох клубів з однієї країни, через що такі гранди як Ліверпуль чи Барселона залишилися за бортом.
Крім того, великі призові лише посилять розрив між лідерами та іншими клубами, наприклад, у Франції, де ПСЖ і так домінує.
Мільярд як точка неповернення

Хоча президент FIFA Джанні Інфантіно називає турнір «вершиною клубного футболу», саме фінансова складова перетворює Клубний ЧС-2025 на справжній геймченджер. Перемога тут дозволить клубам не лише збільшити свій статус, а й вкласти серйозні кошти в майбутні успіхи, у тому числі – в нові перемоги в Лізі чемпіонів і кваліфікацію на наступний Клубний ЧС-2029.