В Китайському Нанкіні завершився чемпіонат світу з легкої атлетики у приміщенні. Він тривав три дні та став справжнім святом для прихильників цього виду спорту.
Цьогоріч під егідою World Athletics заплановано три великі змагання серії World Athletics Series, і всі вони пройдуть в Азії. Після Нанкіну естафету прийме Гуанчжоу, де в травні відбудеться чемпіонат світу з естафет, а завершить рік грандіозна подія – чемпіонат світу в Токіо у вересні.
Статистика Нанкіна-2025 вражає: 516 атлетів (274 чоловіки та 242 жінки) представляли 117 федерацій з усіх континентів. Під час змагань було встановлено 32 національні рекорди, три континентальні, один рекорд чемпіонату та три найкращі результати сезону у світі.
«Як спортсменка розумію, скільки зусиль потрібно докласти для того, щоб виграти золото. Тож потрібно поважати кожне з них, – сказала Ярослава Магучіх у коментарі організаторам. – У мене є золото й срібло з двох попередніх чемпіонатів світу в приміщенні, тому ця бронза цілком прийнятна.
На чемпіонаті Європи в приміщенні я травмувалася. У фіналі, на 1.95, відчула, що стрибок був не найкращим, але була впевнена, що 1,97 м буде хорошим. Тож я почала розбіг, проте, на жаль, відчула, що мій гомілкостоп не в порядку.
Я не відчувала жодного тиску, насолоджувалася атмосферою і змаганнями. Бачила, що у мене багато фанатів, які підтримують, і навіть отримувала від них подарунки. Це неймовірно приємно.
Мені потрібно ще попрацювати з гомілкостопом, оскільки він нестабільний. В одному стрибку я добре розбігаюся, а в іншому – не біжу. Тож попрацюю з ним, щоб повернутися сильнішою.
З нетерпінням чекаю на літній сезон. Наступного місяця повернуся в Китай на Діамантову лігу і, сподіваюся, буду в кращій формі».
Катерина Табашник, стрибки у висоту, 1.89 м, 9 місце
Марія Сіней, потрійний стрибок, 13.58 м, 10 місце
Олег Дорощук, стрибки у висоту, 2.28 м, 5 місце
Дмитро Нікітін, стрибки у висоту, 2.14 м, 9 місце
Анна Плотіцина, 60 м/б, 8.26 сек, 32 місце
Юлія Лобан, багатоборство, 4124 очок, 12 місце
Низка спортсменів увійшли в історію. Ефіопка Гудаф Цегай з рекордом чемпіонату виграла забіг на 1500 м (3:54.86) – ніхто в історії не бігав швидше у приміщенні.
Американець Грант Голловей (бар’єрний спринт) та шведський стрибун з жердиною Мондо Дюплантіс стали першими чоловіками, які здобули три поспіль золоті медалі чемпіонатів світу у приміщенні в своїх дисциплінах.
Норвежець Якоб Інгебрігтсен зробив дубль – виграв 1500 м та 3000 м, ставши другим в історії чоловіком, який здобув два індивідуальні золота на одному чемпіонаті світу у приміщенні.
Цікаво, що п’ятеро атлетів здобули золото як на чемпіонаті Європи в приміщенні, так і на світовій першості: Інгебрігтсен, спринтер Джеремая Азу, потрійний стрибун Енді Діаз Ернандес, семиборець Сандер Скотхайм і переможниця п’ятиборства Сага Ваннінен.
Варто відзначити і бронзову призерку у спринті на 60 м Патріцію ван дер Векен – вона стала першою представницею Люксембурга з медаллю чемпіонату світу (у приміщенні або на відкритому повітрі).
Крім титулованих зірок, в Нанкіні засяяли й нові обличчя: Клер Брайант несподівано виграла стрибки у довжину, Джош Хої тріумфував на 800 м, а Марі-Жюлі Боннен здобула золото у стрибках з жердиною.
Усього титули завоювали спортсмени 16 федерацій з п’яти континентальних зон, медалі отримали представники 32 федерацій, а до топ-8 потрапили спортсмени з 52 країн.
Президент World Athletics Себастьян Кое зазначив:
«Нанкін відкрив трирічну подорож World Athletics Азією. Ми маємо великі амбіції для розвитку нашого виду спорту тут, адже аудиторія активно зростає. Вболівальники пристрасні, розуміються на легкій атлетиці та цінують майстерність спортсменів. Дякую Нанкіну за те, що задав високу планку на початку цій подорожі».
Цей чемпіонат також став першим у межах п’ятирічної угоди про глобальні трансляції між World Athletics і Tata Communications. Подію висвітлювали у 128 країнах та територіях через чотири прямоефірні фіди та окремі цифрові трансляції ще у 108 країнах. Для цього залучили команду зі 153 спеціалістів, 36 камер та 61 мікрофона.
В Україні ЧС в Нанкіні транслювався на телеканалі і YouTube Суспільне Спорт.
На арені змагань працювали 57 акредитованих правовласників трансляцій та 188 представників медіа, зокрема 76 фотографів. За даними World Athletics світові ЗМІ опублікували 22 500 матеріалів про чемпіонат.
У соціальних мережах World Athletics під час чемпіонату було зроблено понад 400 публікацій, що принесли 26,5 млн переглядів відео, 32 млн показів користувачам і понад 2 млн взаємодій. Найуспішнішою стала публікація про перемогу Марі-Жюлі Боннен у стрибках з жердиною, яка на TikTok набрала 70 тисяч взаємодій.
Вперше на чемпіонатах світу у приміщенні було впроваджено масштабну медичну підготовку персоналу: симуляції та тренування допомогли забезпечити єдині стандарти меддопомоги.
Інновацією стала співпраця з Siemens Healthineers – ультразвукова діагностика була доступна прямо на арені, що дозволяло оперативно оцінювати стан спортсменів.
Також організатори інтегрували елементи традиційної китайської медицини (акупунктура, банки, фітотерапія) у систему медичного обслуговування – спортсмени, медіа та гості могли скористатися цими послугами поруч з класичною медициною. Загалом надали 1032 процедури традиційної китайської медицини.
Основні цифри Нанкіна-2025:
1 рекорд чемпіонату: Гудаф Цегай (Ефіопія) – 1500 м, 3:54.86