Українська збірна на «Іграх Нескорених 2025» виступить у новій формі, натхненій традиційною культурою.
Дизайн розробила креативна агенція BRENDARI, а пошив забезпечив харківський виробник TrueColorSport.
Про головні символи, концепцію форми та її значення для учасників розповіли комунікаційна менеджерка «Ігор Нескорених» Ната Бараболя та співзасновник BRENDARI Микола Шкварко в інтерв’ю для DTF Magazine.
Цьогорічні змагання відбудуться з 8 по 16 лютого у Ванкувері та Вістлері (Канада) й уперше в історії включатимуть не лише літні, а й зимові адаптивні види спорту. Українська команда буде представлена 35 військовослужбовцями та ветеранами, які зазнали поранень або травм унаслідок бойових дій під час російсько-української війни, що триває з 2014 року.
— Якою була головна ідея форми, чому вона вийшла саме такою?
— Все почалось з концепції «ВОЛЯ — МОЯ СИЛА», яку розробила креативна агенція BRENDARI у контексті головного меседжу «Ігор Нескорених» (Invictus Games) — «I am», тобто «Я є».
Ця ідея описує силу волі наших учасників, які пройшли різні виклики у житті: пережили травми та втрати — втрату кінцівки, втрату побратима або сенсу життя. Проте, змогли обернути біль на міць, мудрість та радість від життя, на які вони заслуговують.
Кожен з учасників пройшов надзвичайно складний шлях. Спершу вони одягнули військову форму, а тепер, після довгого відновлення після поранення — форму «Ігор нескорених».
На створення концепції форми нас надихнула тематика Invictus Games 2025 «Правда і примирення», яка має на меті примирення канадців з чотирма корінними народами, які жили на землях сучасної Канади.
Ми, своєю чергою, почали шукати відповіді, з чим примирятися нам. І дійшли думки — з самими собою та минулим. Ми занурилися в історію української культури, зокрема що стосується часів Трипілля та Київської Русі, тож форма збірної України на Invictus Games 2025 вийшла доволі етнічною.


— Що було найцікавішим у процесі створення форми? А що — найскладнішим?
— Найцікавішим і водночас найскладнішим було вибудувати ієрархію сенсів, щоб фінальний дизайн вписувався в загальну концепцію цьогорічних Ігор, виглядав цікаво, сильно та привабливо, але найголовніше — мав глибокий сенс для учасників збірної та українських вболівальників.
— Під час роботи над формою, чи враховували ви потреби учасників з інвалідністю і як саме?
— У сам дизайн форми не закладалася така ціль, це стосується більш технічної частини виконання форми. Але, звісно, щоб наші учасники могли зручно одягати спортивний одяг, враховуючи відмінність протезів, ми намагались створити форму, адаптивною для їхніх потреб.
Цього року наша команда зіткнулась з великим викликом — створювати форму для учасників з нуля. Тобто, не купили готовий одяг і нанесли брендування, а повністю заливали костюм фарбами за нашими ескізами.

Але ми раді, що зробили саме так, адже ця розробка дозволяла враховувати потреби наших військових і ветеранів.
Форму створювало харківське виробництво TrueColorSport, яке спеціалізується на спортивній формі. Їхня команда, попри постійні обстріли та небезпеку окупації, продовжує працювати і надали нам якісний одяг для збірної та всієї делегації.
— Яку роль відігравала збірна у створенні цієї форми?
— Ми з ними радилися, бо головною метою був їхній комфорт. Тому доволі складним викликом для нас стало бажання поєднати нашу етнічну ідею форми зі стриманістю, якої очікували учасники.
Учасники є дуже різними і їм дуже хотілось виглядати гідно, мужньо, стримано. Тому ми навіть відійшли від традиційної вимоги — форми у національних кольорах. Жовтий додавав занадто багато яскравості. І ми знайшли рішення десь посередині.
— Які основні елементи дизайну та ідеї, які ви заклали у форму української збірної?
— Форма виконана в стилі, натхненному вибійкою, — традиційним методом декорування одягу, який використовували наші предки. Це така техніка нанесення малюнків за допомогою дерев’яних штампів.

Один з основних символів форми — дерево життя — прадавній оберіг українського народу. Його корені символізують історію та спадщину, стовбур — сьогодення, а гілки дуба, представляють силу та стійкість, символізують праліси Карпат та Полісся, найстаріші лісові екосистеми України, що формувалися протягом століть.
На дубі розташовані два соколи як символ національно-визвольної боротьби, що захищають майбутнє. Сокіл у культурі багатьох народів є символом відваги та хоробрості. Наш тризуб теж нагадує птаха сокола, який каменем падає на здобич з неба. Завершується композиція квітами соняха на верхівці дерева, що втілює надію на сильне і світле майбутнє.

— Чи купують форму для «Ігор Нескорених» як мерч? Наприклад, якщо говорити про минулі форми.
— Форма — це сакральна частина «Ігор Нескорених». Лише збірна, команда підтримки (друзі та близькі), команда забезпечення та офіційна делегація, які представляють Україну в певний рік, отримують цю форму.
На Invictus Games існує така традиція, що після закінчення заходу учасники обмінюються мерчом, який привезли з собою, і, звісно формою. Це неймовірний процес, сповнений духу єднання. Люди віддають останнє, щоб забрати собі на памʼять форму, яка їм припала до душі. І навіть переодягаються у форму один одного прямо там на стадіоні.
Раніше повідомлялося, що Суспільне транслюватиме «Ігри Нескорених 2025».