Українська спортивна форма може бути концептуальною і це доводить збірна зі скелетону.
Дизайн для команди створили спеціалісти дизайн-бюро та графіті-команди «Тонко Спорт». Упродовж двох років вони працювали над шоломами, зокрема для лідера збірної Владислава Гераскевича, який виступав у них на Олімпійських іграх 2022 року. А для цьогорічного сезону Кубка світу «Тонко Спорт» підготували й унікальний дизайн комбінезонів, у яких тепер змагаються спортсмени Всеукраїнської федерації бобслею та скелетону.
Саме в цій формі Владислав Гераскевич на початку січня досяг історичного результату: посів четверте місце на етапі Кубка світу в німецькому Вінтерберзі, повторивши власний рекорд як найкраще досягнення України в скелетоні на чемпіонатах світу.
Михайлo з команди «Тонко Спорт» розповів про процес роботи над формою, роль Гераскевича у створенні дизайну, а також про ідею додати фразу на сані «Всі красиві зберігають оптимізм» військового та активіста Павла Петриченка для DTF Magazine.
— Ви відповідаєте за зовнішній вигляд всієї Всеукраїнської федерації бобслею та скелетону. Коли почалася ця співпраця?
— Фундамент нашої співпраці закладено давно. Я разом з Владиславом навчався в Українському фізико-математичному ліцеї КНУ ім. Тараса Шевченка. А пізніше — у сусідніх корпусах університету на ВДНГ, де разом здобували технічну освіту.
У нас все йде від спільної довіри. Владислав і його батько Михайло, який також є тренером Владислава, а заразом і президентом Всеукраїнської федерації бобслею та скелетону, з самого початку вподобали стиль нашої графіті-команди на вулицях і запропонували втілювати наші ідеї у візуальних аспектах форми федерації.
Це дуже цінно для нас як для митців, адже комерція придушує свободу художника у вигляді побажань клієнта. Ми звільнені від цього і робимо те, що хочемо, і нам ніхто не каже, який колір або які лінії обирати.

Спочатку були стикери, потім — дизайн логотипа федерації, згодом — форма для занять спортом, і ще ми зробили шолом Владиславу для сезону 2021/2022, в якому він виступав і на Олімпійських іграх 2022 року.
Саме цей шолом можна вважати початком серйозної і плідної співпраці. Окрім дизайнерської роботи, нас тісно пов’язує громадянська позиція і волонтерство — разом ми здійснили та продовжуємо здійснювати велику кількість гуманітарних проєктів.
— Як часто ви оновлюєте форму для українських спортсменів? Її створюють окремо під кожне змагання чи під весь сезон?
— Ми б хотіли вносити зміни в зовнішній вигляд наших спортсменів так часто, наскільки це можливо. На кожен етап Кубку світу, ба більше — на кожен день. Проте фінансовий складник вносить свої корективи. Недостатнє фінансування українського скелетону змушує організовувати майже всі процеси лише на ентузіазмі. Дороге спортивне спорядження, високі ціни на спеціальне екіпірування наших пілотів вносять обмеження, з якими нам доводиться миритись.
Тому успішні кейси дизайнів спортивної форми для спортсменів (або які можуть слугувати чудовим прикладом взаємодії спорту та мистецтва для інших федерацій або спортивних клубів) здебільшого йдуть всупереч, а не завдяки умовам праці.
Проте кожного сезону ми готуємо щось новеньке для збірної та фанатів українського скелетону. Якщо в попередніх сезонах наші атлети могли похизуватись лише свіжим оформленням шоломів, то цього сезону ми сягнули й на гоночні комбінезони.
Ми сподіваємося на подальшу співпрацю з федерацією та розраховуємо знову здивувати всіх в наступному сезоні, який охоплюватиме Олімпійські ігри 2026 року в Мілані-Кортіні. Адже зовнішній вигляд атлета — це частина маркетингу та престижу, значна частка в образі, завдяки якій фанатів запам’ятовують, а спонсори — вкладаються в спортсменів.
— Як створювалася форма для Владислава Гераскевича для цьогорічного Кубку світу? Яку роль він відігравав у створенні форми?
— Роль Владиславові дісталась найкраща — повна довіра до нашої компетенції. Наші збіги в життєвих поглядах і смаках у мистецтві дали змогу досягти ідеальної синергії.
Перша концепція зовнішнього вигляду форми для скелетону з’явилася в команди «Тонко Спорт» ще у 2020 році. Відтоді дизайн не зазнавав принципових змін, проте в 2024 році ми отримали можливість реалізувати давню ідею. Нарешті ми знайшли професіоналів, які змогли б нанести наш дизайн на технологічні спортивні матеріали. Так ми повернулися до нашого концепту і освіжили його.
— Чи виступатиме Владислав Гераскевич у цій формі протягом усього сезону Кубку світу? Чи будуть інші?
— Владислав разом з іншими українськими атлетами дійдуть завершення сезону в поточних комбінезонах. Наша команда вже готує нові ідеї костюмів, шоломів і форми для олімпійських змагань Владислава Гераскевича та Ярослава Лавренюка, який також, дуже сподіваємось, матиме відповідну квоту.
— Якою була головна ідея форми, чому вона вийшла саме з такими графічними елементами?
— Головною лінією сюжету в дизайні є поєднання швидкості, спритності, точності та технологічності — найважливіших факторів, які вирішують перемогу на змаганнях.
Фундаментальний елемент дизайну — інтерполяція тіла атлета у вигляді піксельних ліній, направлення котрих повторюють анатомію. Водночас композиції кольорів натхненні частотами тепловізора.
Яскраві патріотичні кольори на костюмі, якими оздоблений дизайн, окрім того, що виділяють наших спортсменів серед інших, також демонструють життєствердність українського духу навіть попри повномасштабну війну. Також у формі присутні відсилання на стиль ньюретрорейв.

Також важливим елементом є глітч — області на формі, що виконують інверсію малюнку і слугують метафорою перенавантажень, а також ламані прямокутники, що вибиваються з орнаменту. У підсумку, строкатий контрастний дизайн дав нам змогу показати динаміку. Швидкість відчувається навіть на статичних кадрах, на яких можна побачити атлетів до або після заїзду.
— Що було найцікавішим у процесі створення форми, а що найскладнішим?
— Найцікавішим і найскладнішим водночас є сам процес створення дизайну та його реалізація. Графіті в своїй більшості — егоїзм. Тому кожен член команди відстоює свої ідеї. Нам неймовірно пощастило, що наші думки схожі, але все одно гостра полеміка присутня завжди.
— Ви додаєте до шоломів графіті-елементи. Як ви переносите власний досвід як графіті-команди у форму і чому вам важливо додавати графіті-елементи?
— Графіті-культура — наша альма-матер. Тому такі елементи є невіддільною частиною нашого бачення. З візуального погляду, вони добре вписуються в ідеї, які ми прокладаємо в дизайні, з них на шоломі ми вимальовуємо наїв, щось дитяче та легке, зображуємо природу у вигляді оригінальних або штучних підтоків, розривів фарби, залишаємо під лаком малярний скотч як «мазок» майстра.

Такі елементи протиставляються досконалим рівним формам на шоломах, у що ми вкладаємо роздуми про ідеал і прагнення до нього. З іншого боку, наш культурний код стає противагою пересічним дизайнам, сповнений складних технічних деталей, але позбутих стилю та душі.
Цікавий кейс був з дизайном шолома для Олімпійських ігор 2022 року, де заборонений будь-який брендинг, навіть у вигляді літери чи цифри. Тоді нам довелось прибрати весь зміст графіті, лишивши тільки форму. Так і народився стиль, який ми використовуємо для федерації і тепер.
— Як на санях з’явилася фраза загиблого військового Павла Петриченка «Всі красиві зберігають оптимізм». Чия це була ідея — Гераскевича чи вашої команди?
— Знову ж таки в нас все базується на спільній довірі. Хоча ми і відповідаємо повністю за візуальний вигляд команди, абсолютно не проти втілення ідей Владислава, тим паче, що наші погляди сходяться.
Владислав з Павлом гарно спілкувались у соціальних мережах, і їхній світогляд значною мірою збігався, але, на жаль, запланована особиста зустріч так і не відбулась. Владислав вважає Павла одним з видатних українців. Ми повністю підтримуємо Владислава в цьому — адже важко не погодитись, що українці, які роблять все для нашої перемоги, є красивими.