Перед стартом нового сезону Української Прем’єр-Ліги розповідаємо, як змінювалася кількість аудиторії найкращих команд країни в минулому сезоні, та на що очікувати у новому.
Важливість активної роботи спортсменів та команд в інформаційному просторі й соцмережах сьогодні максимально очевидна, особливо якщо ми прагнемо говорити про спорт як бізнес і спосіб отримання прибутків. Рекламодавці та спонсори платять свої кошти не за спортивні досягнення та трофеї, а за аудиторію: кількість підписників, переглядів та охоплення.
В теорії це зрозуміло абсолютно всім, але як щодо практики? Шукати відповідь на це питання ми вирішили на прикладі футбольних клубів УПЛ, проаналізувавши зміни у кількості їх підписників станом на жовтень минулого та травень цього року в усіх найпопулярніших соцмережах: Instagram, Facebook, Youtube, X, Telegram, Viber і Тікток, тож просто зараз готові поділитися з вами висновками, які покажуть, як успішно кожен з клубів розвивав свій бренд у цей період.
Партнером проекту виступила графічна агенція Vsim Piza.
Instagram: Шахтар тягне всю УПЛ та солідний прогрес Ворскли
Чинний чемпіон України, донецький «Шахтар», не лише продовжує залишатися найпопулярнішою українською командою в Instagram, але й демонструє в цій мережі найбільший розвиток. Якщо у жовтні минулого року кількість підписників “гірників” становила понад 589 тисяч користувачів, то до травня ця цифра збільшилася аж на 80 тисяч, сягнувши показника у 669 тис. фоловерів. Не зупинився «Шахтар» і після цього, і в кінці сезону на їхню сторінку було підписано вже 682 тисячі користувачів.
Другою за ростом Instagram-аудиторії доволі несподівано стала полтавська «Ворскла». У період з жовтня по травень кількість її підписників збільшилася на 13,2 тисячі користувачів: з 83,6 до 96,8, а зараз досягла позначки у 101 тисячу.
Замикає топ-3 у цій соцмережі житомирське «Полісся», кількість фоловерів якого з жовтня по травень збільшилася на понад 50% – з 15, 3 тисяч до 23,3. А от київське «Динамо» стало єдиним клубом УПЛ, аудиторія якого у цей період зменшилася – з 374 тисяч до 370, і зараз залишається на тій самій позначці.
Також варто відзначити прогрес «Кривбаса» та ЛНЗ, кількість підписників яких у досліджуваний період збільшилася на 4 200 та 4 100 користувачів відповідно, а найменш популярними клубом УПЛ в Інстаграм залишається столична «Оболонь», сторінка якої налічувала 10,7 тисячі підписників.
Facebook: космічний відрив лідера та низька популярність середняків
Своє беззаперечне лідерство «Шахтар» зберіг і за кількістю читачів у Facebook. Як і у жовтні та травні, за його сторінкою стежило півтора мільйона користувачів. «Динамо», очікувано, друге, і мало найбільший приріст аудиторії у цій соцмережі. З жовтня про травень кількість читачів столичного клубу збільшилася з 211 до 219 тисяч.
«Ворскла» знову третя за кількістю аудиторії та друга за її приростом: якщо у жовтні за нею стежило 24 тисячі читачів, то в травні вже 31.
Youtube: лідерство Динамо та солідний прогрес Кривбасу
А ось найпопулярнішим українським клубом у Youtube є київське «Динамо», кількість підписників якого у травні складала 376 тисяч користувачів. Однак за приростом аудиторії біло-сині лише четверті: їх випереджають «Шахтар», у якого кількість підписок зросла на 20 тисяч (з 228 тис. до 248), «Кривбас», що збільшив свою аудиторію майже вдвічі – на 16,2 тис. користувачів (з 17,1 до 33,3), та «Ворскла», кількість підписників якої збільшилася на 12 тисяч осіб (з 37,9 до 49,9).
X: незвідана територія для середняків та аутсайдерів
А ось сторінки у соцмережі X, до якої ми звикли під старою назвою Twitter, українські клуби розвивають значно менш активно. Понад сто тисяч підписників тут лише у «Шахтаря», і гірники залишаються єдиним клубом, у якого спостерігається більш-менш серйозний ріст аудиторії: з 122,3 тисячі у жовтні до 133 у травні (+8,7 тис.). Далі йде «Динамо», що станом на кінець весни трималося на межі 66 тисяч, а ось для решти клубів Х – щось надто складне і загадкове: більше двох тисяч читачів лише у «Зорі», а деякі команди взагалі не мають сторінки у цій соцмережі.
Telegram та Viber: скромні цифри та повільний розвиток
За кількістю відстежень у двох найпопулярніших месенджерах лідирує вже «Динамо». У телеграмі кияни ведуть боротьбу за лідерство із «Шахтарем», і якщо у жовтні столичний гранд випереджав донецький на понад 6 тисяч підписників (16,2 тис. проти 9,9), то в травні ця різниця скоротилася до чотирьох (17,8 проти 13,5).
Третє цього разу «Полісся», на яке у травні було підписано майже 7,5 тисяч користувачів, а замикають топ-5 «Кривбас» (4,9 тис.) та одеський «Чорноморець» (4,4 тис.)
А от Viber, схоже, поступово відживає своє. Збільшити свою кількість читачів тут з усіх клубів УПЛ примудрився лише «Кривбас», але загалом цифри, мʼяко кажучи, не вражають: у лідера, київського «Динамо», станом на травень була 21 тисяча читачів, зараз, у липні, вже 20, а більшість команд взагалі не мають каналу у цьому месенджері.
TikTok: мережа майбутнього, яку поки освоїли не всі
Якщо популярність Viber вже давно згасає, то от TikTok навпаки продовжує свій злет, і на прикладі цієї відносно нової мережі зручно простежити, хто з клубів УПЛ найбільше готовий йти у ногу з часом.
Просто вражаючі результати тут демонструють «Кривбас» та «Шахтар». У жовтні криворізький клуб, будучи значно менш популярним, випереджав гірників майже на 30 тисяч підписників (182,3 тис. проти 154,4), однак далі чемпіон України здійснив різкий стрибок, і у травні мав вже 191,6 тисячі, тоді як показники «Кривбасу» залишилися приблизно на тому ж рівні.
Третім, із 58 тисячами станом на травень, йшов львівський «Рух», і лише потім «Динамо (понад 52 тисячі), але у спину біло-синім дихають одразу кілька клубів: «Колос» (49 тис.) та «Дніпро-1» (48 тис.), який не буде брати участь у прийдешньому сезоні.
Загалом, те, що усі клуби УПЛ хоча б мають TikTok, а більша частина ще й розвиває його, є дуже хорошим знаком, який говорить про те, що команди елітного дивізіону розуміють важливість просування та розвитку свого бренду у соціальних мережах.
Загальні висновки
Мабуть, головний підсумок дослідження – усі українські клуби, що брали участь у минулому сезоні УПЛ, розвивають свої сторінки у соцмережах, і загальна кількість аудиторії кожного з них в обраних семи соцмережах хоча б трохи, але збільшилася.
Флагманом залишається «Шахтар». Донецький клуб – найкращий в Україні й за кількістю (2,7 млн) і за приростом аудиторії з жовтня по травень (+146,7 тис). Другий мільйонер – київське «Динамо» (1,1 млн), однак темпи росту киян залишають бажати кращого – лише +12,3 тисячі, і це, до прикладу, менше ніж в одразу шести команд УПЛ.
Далі йде цілком очікувана прірва, повʼязана з різницею у рівні популярності двох грандів та всіх інших, яку на позначці 252,4 тисячі підписників станом на травень перериває криворізький «Кривбас». Замикають топ-5 полтавська «Ворскла» (188,2 тис.), що продемонструвала другий після «Шахтаря» приріст аудиторії (+35,7 тис.) та львівський «Рух» (160,4 тис.), а окрім них позначку у сто тисяч також вдалося подолати «Дніпру-1» (118,3 тис.) та «Руху» (117,5 тис.)
Найменш популярними клубами УПЛ за підсумками сезону 2023/24 стали «Оболонь» (24,2 тис.) та «Олександрія» (42 тис.).
Новий сезон Української Прем’єр-Ліги обіцяє бути ще більш цікавим з точку зору боротьби аудиторій, адже останнім часом багато клубів демонструють яскраву роботу на діджитал-ресурсах, та створюють нові цікаві кейси. Також одразу на 6-му місці в цьому рейтингу з понад 120 000 підписників опиняться «Карпати», які цього року вийшли з ПФЛ до УПЛ.
Нагадаємо, що матч-відкриття Української Прем’єр-Ліги сезону 2024/25 відбудеться 3 серпня. О 15:30 «Верес» зіграє з «Карпатами», а 18:00 «Кривбас» прийме «Чорноморець».