Перехід з дитячо-юнацького рівня на дорослий – одна з найбільших проблем сучасного українського футболу. Саме на цьому етапі ми втрачаємо величезну кількість юних зірочок, яким так і не судилося засяяти на тому рівні, де ними б могла пишатися вся країна, хоча дуже часто вони цього дійсно варті.
Чому так відбувається? Як зробити так, щоб наші футбольні академії почали виховувати значно більше нових Шевченків, Мудриків та Забарних, а молоді хлопці вже у 18-19 років ставали чоловіками, а не залишалися вічно перспективними до 24-х? Саме ці питання були в центрі уваги спікерів та гостей квітневої зустрічі Sport&Business Club, присвяченої українському футболу – читайте ТУТ про івент.
Одна з головних причин, з якої талановитим українським юнакам не вдається розкритися на дорослому рівні, лежить у площині психології. У цьому, зокрема, переконаний спортивний функціонер, психолог, та колишній футбольний агент Іван Піроженко, який під час свого виступу представив власну книгу «Бій з собою», присвячену саме цій темі.
«У нас усе розвинено лише у тих критеріях, які можна виміряти: вага, зріст, швидкість, біцепс, трицепс. Але як виміряти власну волю? Як виміряти мотивацію? Як визначити, чим ти готовий пожертвувати заради своєї мрії? Саме цими незмірними критеріями займається галузь спортивної психології. Як виходити за межі 40% можливостей, з якими живе 90% відсотків людей? Вони живуть у певних лімітах і не знають, як за них вийти. І причина тут не в коліні, біцепсі чи трицепсі, а в нашому розумі», – вважає фахівець.
Ще одна велика проблема українського футбольного сьогодення – війна у нашій країні. Через неї ми втрачаємо багато молодих талантів, що виїжджають за кордон, розповідає директор академії ковалівського Колоса Андрій Костенко.
«Наш вихованець Демʼян Єсін зараз підписав контракт з Торіно. Для них це нормально, але я хвилююся за український футбол, адже це молоді таланти, і важливо, щоб далі вони не брали громадянство країн, у яких грають. Потрібно слідкувати за ними та їхнім розвитком», – наголошує Костенко.
А от дворазовий чемпіон України у складі донецького Шахтаря та володар Кубка УЄФА 2008/09 Олександр Гладкий, який нині працює спортивним директором в аматорському клубі Авангард з рідної Лозової, що на Харківщині, задоволений прагненням українських команд мати у своєму складі якомога більше власних вихованців.
«Усі хочуть, щоб у команді грало по 3-4 своїх випускники, і це дуже важливо. Якщо ви не маєте власних випускників, я не розумію, як тоді може йтися про якусь академію. Слава Богу, останнім часом в багатьох командах зʼявляються свої вихованці, але ми знаємо, що це сталося завдяки жахливій трагедії, що прийшла до нашої країни, а раніше такого, на жаль, не було», – констатує Гладкий.
Проблема переходу молодих українських гравців у дорослий футбол дійсно існує, але саме у таких фахових дискусіях обовʼязково народжуватимуться шляхи її вирішення і, можливо, вже зовсім скоро ми будемо мати змогу бачити значно більше вітчизняних талантів на найвищому рівні.