Святослав Сирота: «У кожній військовій частині вже є людина, відповідальна за спортивну реабілітацію — це величезний прогрес»

Ексклюзивне інтерв`ю президента Української військової ліги, ветерана та колишнього футболіста

30 квітня на стадіоні імені Баннікова у Києві відбувся благодійний футбольний матч «На крила для ЗСУ». Захід об’єднав зірок шоубізнесу та військових, аби зібрати кошти на п’ять безпілотників SPY.S для артрозвідки Сил оборони України.

Одним із організаторів виступила Українська військова ліга — спільнота, яка через спорт допомагає військовим та ветеранам проходити реабілітацію і повертатися до активного життя. Її президент, а також ветеран та колишній футболіст Святослав Сирота розповів для SportBusiness.Media про те, яку роль відіграє спорт у житті військових та ветеранів, чому важливо залучати лідерів думок до благодійних ініціатив, та які подальші плани УВЛ.

– Розкажіть про сьогоднішній благодійний турнір: з якою метою він був організований, хто взяв участь і на що будуть спрямовані зібрані кошти?

– Я є президентом Української військової ліги — громадської організації, яка була утворена в 2023 році для проведення заходів зі спортивної реабілітації військових і ветеранів. Сьогоднішній турнір ми організували, аби допомогти Збройним силам України. До нас звернулася військова частина з проханням зібрати кошти на закупівлю п’яти БПЛА.

Ми створили команду збірної артистів, до якої увійшли дуже відомі особистості, футболісти, представники шоубізнесу. Їм протистояла команда Української військової ліги — це ветерани та діючі військові, яких відпустили командири спеціально для участі в матчі.

Також до нашої ініціативи доєдналися різні організації. Зокрема, дуже приємно, що з нами український виробник «Січ», який є міжнародно визнаним брендом — вони виготовляють найкращі турнікети у світі. Турнікети рятують життя нашим бійцям, і ми раді, що зможемо допомогти також і в цьому напрямку.

– Які організації підтримали проведення цього заходу?

– Першими, з ким ми завжди працюємо — це наші надійні партнери. Вони допомагають і у спортивній реабілітації, і в зборі коштів для потреб армії. Це, зокрема, мережа ресторанів «Євразія» та благодійний фонд «Україна понад усе», який опікується дітьми, які постраждали внаслідок війни. Сьогодні на турнірі присутні діти з родин переселенців — усі вони отримали подарунки від фонду.

Також з нами — громадська організація «Карпатське море», компанія «Січ» і виробник БПЛА «Спис».

– Як Ви вважаєте, яку роль відіграє участь популярних особистостей та артистів у популяризації соціальних ініціатив?

– Дивіться, моя особиста думка — і я думаю, що вона правильна. Усі артисти, усі суспільно відомі люди повинні розуміти, що війна не закінчилася. І треба постійно здійснювати тиск на іноземних людей, будь-яких, не обов’язково дипломатів, а це мають бути спортивні організації, благодійні структури, будь-які інституції.

Вони мають жити з усвідомленням, що в Україні триває війна. Це потрібно для того, щоб допомога не припинялася. Але мова йде не тільки про зовнішнє середовище. У першу чергу — це стосується нашого внутрішнього середовища, всередині країни.

Є дуже багато людей, які не перебувають у зоні бойових дій, а живуть у відносно безпечних умовах. Так, зараз ситуація змінилася — з посиленням ракетної небезпеки ми бачимо, що відбувається у багатьох містах. Але до останніх подій, давайте будемо чесні — суспільство розслабилося. Хтось уже почав думати про вибори, хтось — про інші речі. А потрібно пам’ятати: війна не закінчилася. І саме відомі особистості, лідери думок — усі, хто має вплив, — мають про це постійно нагадувати. Це можна робити на полі, в інтерв’ю, будь-де. Постійно має звучати: війна триває.

З одного боку — треба допомагати. З іншого боку — суспільство має тримати місцеву і центральну владу в тонусі. Якщо відбулися обстріли — влада має не забувати про місцевих мешканців. Якщо є потреби у військових — ці потреби мають бути забезпечені.

– Наскільки важливим є спорт у фізичній та психологічній реабілітації військових?

– Ще на самому початку — коли я повернувся з госпіталю, — на той момент у військових частинах навіть не існувало окремої посади чи людини, відповідальної за спортивну реабілітацію. На це просто не звертали уваги. Хоча, насправді, спортивна реабілітація — це одна із важливих складових психологічної реабілітації.

Спортивні заходи — це елемент змагання, і, коли військові занурюються в цю атмосферу, вони відволікаються. З власного досвіду можу сказати, що це справді працює.

На сьогоднішній день я вже знаю, що в кожній військовій частині є людина, яка безпосередньо відповідає за спортивну реабілітацію. Це — величезний прогрес.

Я дуже вдячний керівництву наших Збройних Сил за те, що вони це зробили. Тому що це — справді важливо.

– Чи спостерігаєте Ви зростання інтересу до спортивних змагань серед військових і ветеранів, і які види спорту є найбільш популярними в УВЛ?

– Перш за все, я хочу розвіяти міф, що силові види спорту — це найбільш популярні і найбільш затребувані. Треба розуміти й розділяти. Ветерани бувають різні. Є особи з інвалідністю, наприклад, з ампутаціями, а є ветерани, які не мають ампутацій. Це різні напрямки й різні види спорту, скажімо так.

Найбільшою популярністю, з мого особистого досвіду, користуються ті види спорту, які не потребують особливих навичок, наприклад, дартс, петанк. Ми заїхали в госпіталь з майстер-класом із дартсу — я думав, що буду там 40 хвилин, але три з половиною години я не міг звідти вийти. Тобто, азарт відволікає і сприяє психологічному розвантаженню.

І це стосується не лише ветеранів. Є ж ще військові частини, які перебувають у зоні бойових дій або виходять на ротацію, а є й ті частини, які виконують завдання тут.
Є багато підрозділів, які забезпечують контррозвідку, службу безпеки України, ППО — і виконують дуже важливу роботу. Вони також потребують психологічного розвантаження. Тобто такі заходи мають проводитися і тут, і там. Зрозуміло, що в зоні бойових дій це зробити важче, але, якщо є бажання, то щось організувати можна. Хоча, звичайно, безпосередньо на лінії бойового зіткнення — не до того. Але хтось стоїть у резерві, має трохи часу на відпочинок — і такі заходи там дуже важливі.

– І наостанок, розкажіть про плани УВЛ щодо майбутніх проєктів? 

– Ми організовуємо заходи за запитами військових частин або ветеранських спілок. Хоча у нас є один щорічний захід — ми проводимо його вже третій рік поспіль. Це спортивний фестиваль із десяти видів спорту: футбол, волейбол, баскетбол, перетягування канату, дартс, петанк, більярд. А за іншими запитами це може бути просто футбол або якийсь інший вид спорту. Безумовно, футбол користується найбільшою популярністю за масовістю. Але ми намагаємося долучати до нього й інші види, бо коли приїжджаєш у військову частину чи госпіталь — то вже не до футболу, тому що не всі можуть грати. 

Раніше на SportBusiness.Media вийшло інтерв`ю президента Федерації стронгмену України Сергія Конюшка.

Total
0
Shares
Prev
«Манчестер Сіті» у партнерстві з PUMA представив домашню форму на сезон 2025/26

«Манчестер Сіті» у партнерстві з PUMA представив домашню форму на сезон 2025/26

У новому комплекті футболісти виступатимуть вже цього літа на Клубному

Next
Ліонель Мессі обере улюблений гол і перетворить його на витвір мистецтва заради благодійності

Ліонель Мессі обере улюблений гол і перетворить його на витвір мистецтва заради благодійності

Арт-об’єкт із зображенням гола буде виставлено на аукціон Christie’s у Нью-Йорку