Віталій Лавров: «Кожен ентузіаст, який бажає займатися кіберспортом, має бачити перспективу своєї карʼєри»

Ексклюзив SBM з заступником міністра молоді та спорту України

Останніми роками Україна продовжує активно діджиталізуватися. Все більше послуг можна отримати завдяки кільком клікам в інтернеті, а епоха довгої бюрократичної тяганини задля виконання навіть найпростіших дій, нехай і дуже поступово, але все ж відходить у минуле.

А як справи з цифровізацією в українському спорті? Саме про це ми поговорили з заступником міністра молоді та спорту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Віталієм Лавровим, який 17-го квітня стане одним зі спікерів наступної зустрічі Sport&Business Club.

Її буде присвячено взаємодії спорту та бізнесу, комерційному та технологічному потенціалу спорту.

Яким чином зробити кіберспорт популярнішим в Україні? Що робить Міністерство для того, аби доступ українців до спорту ставав швидшим та простішим? Як цифрові технології допомагають боротися з договірними матчами та допінгом? Відповіді на всі ці питання – у нашому інтервʼю.  

Великий спорт в Україні сьогодні часто розглядають як майданчик для донесення позиції України, нагадування світу про війну. Можемо говорити, що кіберспорт можна використовувати так само?

В кіберспорті є певні особливості. Тут немає одного регулятора: є виробники ігор, яким належать права, тож там доволі різношерстна структура управління, і працювати з кіберспортом потрібно трохи по-іншому.

Якщо в олімпійських видах спорту є МОК, який транслює свою позицію на всі види, то в кіберспорті це важче. Але, враховуючи, що у 2027 році на нас очікують кіберспортивні олімпійські ігри, я думаю, що перехід кіберспорту до олімпійських дисциплін трошки впорядкує це питання.

Не так давно в одному з подкастів ви говорили, що росія використовує кіберспорт як засіб гібридної війни. Розкажіть на прикладах, як саме вони саме це роблять.

По-перше, це просто розповсюдження наративів через той контент, який вони створюють. У нас так складалось історично, що коли було мало українського контенту, наша аудиторія дивилась дуже багато російськомовного, в тому числі там був і російський. Багато російських блогерів, стрімерів просто зашивають певні наративи щодо підтримки війни проти нас у свою комунікацію. Коли наші громадяни споживають цей контент, ці наративи потрапляють до їх свідомості. Ті, хто їх розповсюджує, намагаються це якось приховувати, тому наші громадяни часто не дуже чітко це  відстежують.

В цьому ховається небезпека, а особливо небезпека щодо наших дітей. Дуже часто батьки не модерують, що діти споживають через кіберспортивні канали комунікації, тому ця історія загрозлива з погляду споживання дітьми та підлітками цієї дезінформації.

На щастя, в Україні зараз зростає кількість україномовних блогерів, які розповідають про кіберспортивні події, тому ми працюємо над тим, щоб ця тенденція ширилась, і ми в один день витиснемо весь негативний контент від нашої аудиторії.

Знання середньостатистичного українця, який хоч що чув про кіберспорт, часто закінчуються на тому, що він зможе назвати команду NAVI. Більш просунуті згадають ще MONTE, але це ж лише верхівка айсберга. Як у нас справи на нижчому рівні: чи проводяться якісь всеукраїнські змагання, чи багато в них учасників, та чи має взагалі український кіберспорт сьогодні якусь структуру?

Я трохи не погоджуся з вашою тезою. У нас старше покоління взагалі нічого про кіберспорт не знає, середнє, хто зростав, коли були тільки NAVI, знає лише їх, а вже молодше покоління, яке більше часу проводить в іграх та моніторить контент, вже знає й інші команди. У нас є Монте, Passion UA, та ж сама FAVBET team, різні команди, які вже на слуху у молодшої аудиторії, або тих, хто взагалі цим цікавиться. Тенденція позитивна, кількість команд зростає. Ті, хто цікавляться напрямком, це, гадаю, бачать.

Що, на вашу думку, можна зробити, аби підвищити глядацький інтерес до кіберспорту та хоча б наблизити його до інтересу навколо звичайного?

Впорядкувати систему змагань: національних, регіональних, приватних турнірів, запускати роботу обласних осередків кіберспорту, залучати партнерів до проведення цих турнірів і створювати якісь професійні ліги з різними дивізіонами – від топових команд до початківців. Це створить зрозумілу систему змагань, коли кожен ентузіаст, який хоче брати участь, буде розуміти, як йому це зробити, які кроки необхідні для цього і якою може бути перспектива його кар’єри: або безпосередньо гравця, або команди.

Національна кіберспортивна ліга: в чому важливість проєкту та як це взагалі має виглядати?

Аматорський кіберспорт – це більше формування національної збірної та участь в міжнародних турнірах. Але переважно кіберспорт будується на професійному ринку, на турнірних операторах. І для того, щоб збільшувалася кількість професійних команд, потрібно, щоб у нас була професійна ліга. Її особливість повинна бути в тому, щоб команди, які беруть участь в цій лізі, розуміли, як їхні успіхи будуть допомагати їм потрапляти на міжнародні турніри.

Україна продовжує активно діджиталізуватися, і спорт не є винятком. Розкажіть про останні успіхи у діджиталізації цієї галузі.

У нас вже працює в промисловій експлуатації, тобто коли процес повністю переведений в цифровий формат, два напрямки. Перший – присвоєння спортивних звань. Спортивна організація, яка подає документи на присвоєння звання, бачить, як проходять розгляди її заявки, а громадськість може на порталі стежити, які заявки подані, які протоколи долучені, та відповідно, проконтролювати це, і потім побачити реєстр присвоєних спортивних звань. Ми вивели цей процес в електронний формат, оптимізували його, спростили та зробили публічним.

Другий – це електронний реєстр спортивних споруд, який вже також повністю працює. Зараз там 5000 об’єктів спортивної інфраструктури, і ми запроваджуємо всілякі стимули для того, щоб його наповнювати. У подальших планах зробити щоб через нього можна було оформлювати онлайн-бронювання вільного часу, тобто він стане таким маркетплейсом, на якому кожен власник споруди зможе прорекламувати її, повідомити про вільний час, про його вартість, і таким чином залучити користувача і збільшити свою прибутковість.

Наразі, щоб усе впровадити, нам потрібно врегулювати це нормативно. Ми працюємо над тим, щоб були прийняті зміни до закону про оренду державного комунального майна. За задумом спортивна  інфраструктура, яка знаходиться в цьому реєстрі, була би виведена з-під дії цього закону,  і ми могли би встановлювати трошки інший порядок, який збільшить доступність інфраструктури для населення та спортивних організацій. Після того, як нормативна частина буде прийнята, ми робитимемо модернізацію цього реєстру, створюючи відповідний функціонал.

Також у нас є система проєкту «Активні парки». Це і вебпортал, і мобільний додаток з великою кількістю функціоналу. Там є такі функції як мапа спортивних майданчиків, відеоуроки, а також можливість створювати заходи, публічно їх виставляти та залучати учасників. Дуже популярна функція – розміщення маршрутів з геолокацією. Людина може або створити маршрут, або пройти маршрут іншої, використовуючи телефон, в якому є GPS-навігація.

Ще одна цікава функція – прив’язування гаджетів безпосередньо до датчика пульсу, для того, щоб під час тренування заміряти свої показники та взагалі вести такий журнал тренувань. Наприклад, коли я тренуюся, у мене є такий нагрудний датчик, який я постійно надягаю, включаю додаток і бачу свій пульс, кількість спалених калорій, час і так далі.

Чи використовуються сучасні діджитал-можливості для боротьби з такими негативними явищами як договірні матчі та допінг?

У нас є ще один продукт – портал Fair sport. Це платформа для боротьби з договірними матчами, де є можливість подати повідомлення про договірний матч або певний вплив на результат. Найближчими днями презентуємо його оновлену версію. Щодо антидопінгового напрямку ми оновили офіційний вебпортал Національного антидопінгового центру, на якому також є функції, де ви можете подивитися базову інформацію про цю діяльність.

Минулого року ми також створили електронний реєстр спортивних організацій, зараз він знаходиться на дослідній експлуатації. Його завдання – визначити, що організація дійсно є спортивною. Це відбувається через звернення до Єдиного державного реєстру фізичних осіб підприємців та юридичних осіб, де запитуються  КВЕД організації, за яким вона відноситься до спортивної, або автоматично, або ж верифікатори на рівні областей перевіряють Статут організації, і якщо там є згадування спорту – відносять її до спортивної.

Через цей реєстр вже реалізована функція подачі щорічної статистичної звітності, і найближчим часом ми будемо реалізовувати функцію створення секцій та обліку відвідувачів, коли організація зможе створити та додати інформацію про спортивні секції та учнів. Ця інформація по всіх організаціях буде передаватись для будь-яких порталів, які хочуть відображати такі дані. Тобто за задумом ми в форматі відкритих даних, через API, її віддаємо, щоб популяризувати безпосередньо тих, хто додається до нашого реєстру. Таким чином збільшується попит на фізкультурно-спортивні послуги цих організацій. Думаю, що у другій половині року ми вже будемо впроваджувати цю історію в промислове використання.

Також ми зробили базову версію системи керування змаганнями. У нас є такий документ як Єдиний календарний план. Це план спортивних змагань і заходів, перебування в якому надає заходу офіційного статусу. Ми зробили інформаційно-комунікаційну систему, яка дозволить перевести процес складання і виконання цього плану в електронний формат.

Також ми зараз запустили її в дослідну експлуатацію, поки що відпрацьовуємо працездатність з деякими федераціями. Коли зрозуміємо, що все працює як потрібно, або щось працює не так, і допрацюємо до нормального стану, будемо також запроваджувати її у промислове використання. Попередньо плануємо цей рік як дослідний, а наступний вже промисловий.

Нещодавно військово-технологічний спорт визнали офіційним видом в Україні. Поясніть, що це за спорт та які його основні принципи?

В лютому Міністром був підписаний наказ про визнання такого виду спорту. Цей вид спорту належить до неолімпійських, а за напрямом – до військово-прикладних. Він повинен відтворювати дії військовослужбовців при виконанні своїх обов’язків. Минулого року федерація військово-технологічного спорту проводила змагання у розділі перегони FPV-дронів з муляжем бойового навантаження. Зараз затверджена перша версія правил, яка описує розділи «Перегони FPV» та «Кіберзмагання CTF». Також зараз, спільно з військовими, запущено процес відпрацювання нових роздлів

Це може бути дистанційне ураження, таке як скиди або камікадзе, перехоплення,  розвідка, розділ, що пов’язаний з наземними роботизованими комплексами, можуть бути завдання як логістичні, так і бойові. Бойові виконуються з використанням технології лазер-тагу, також можуть бути водні дрони, точно буде кіберпростір, а також, в планах ГО «ФВТСУ» впроваджувати комплексні змагання, що пов’язані з місіями, де є поєднання різних технологій.

Наразі вже планується системне проведення змагань по свій території України та міжнародні турніри. 29 березня було проведено перші офіційні всеукраїнські змагання в перегонах FPV-дронів з навантаженнями. Також було проведено 3 тестових розділи: тактичний лазертаг, бомбер (скиди з дронів на влучність) та місії НРК (наземні роботизовані комплекси). 

На першому SBC Summit Ukraine Віталій Лавров представляв нові цифрові проєкти Мінмолодьспорту.

Total
0
Shares
Prev
Sky Coffee виступить кавовим партнером III Всеукраїнської конференції зі спортивного маркетингу SBC Summit Ukraine

Sky Coffee виступить кавовим партнером III Всеукраїнської конференції зі спортивного маркетингу SBC Summit Ukraine

15 травня відбудеться III Всеукраїнська конференція зі спортивного маркетингу

Next
Став відомим склад спікерів дискусійної панелі зустрічі Sport&Business Club, присвяченої технологічності спорту

Став відомим склад спікерів дискусійної панелі зустрічі Sport&Business Club, присвяченої технологічності спорту

Вона відбудеться 17 квітня в UNIT

Квитки на SBC Summit Ukraine 2025